مقالات

استعلام قیمت تجهیزات دندانپزشکی استریل

استعلام قیمت تجهیزات دندانپزشکی استریل

استعلام قیمت ابزار دندانپزشکی استریل

استعلام قیمت تجهیزات دندانپزشکی استریل در حوزه بهداشت دهان و دندان از مهمترین موضوعات و چالش برانگیزترین بحث ها میان دندانپزشکان گرامی بوده و می باشد. این روزها با گسترش علم و فناوری تجهیزات مدرنی برای استریل، ضدعفونی و انتی باکتریال کردن ساخته شده است تا مراجعه کنندگان و دندانپزشکان را به آرامش ذهنی برساند و از دغدغه های فکری دور نگاه دارد.

 

استریل کردن ابزار دندانپزشکی از انتقال عفونت وهر گونه بیماری پیشگیری کرده و از برجسته ترین نکاتی است که هر کلینیک دندان پزشکی و مطب باید آن را در راس کار وحرفه خود قرار دهد. امروزه با توسعه اینترنت و تجارت الکرونیک و طراحی فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی، استعلام قیمت تجهیزات و ابزار دندانپزشکی به سهولت انجام پذیر شده است. فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی کیمیا پرتو دندان این امکان را برای شما کاربران و دندانپزشکان گرامی فراهم آورده که تمامی لوازم و ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای کلینک خود را به صورت یکجا و قیمتی مناسب و ارسال و گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات را داشه باشید.

نحوه استریل تجهیزات دندانپزشکی

استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی

دستگاه سترون کننده با بخار تجهیزات دندانپزشکی

سِتَروَن کردن یا استریل کردن تجهیزات :

( cetarvan sterilization'” ) : فرایندی است که میکروارگانیسمها و عوامل انتقال دهنده آن‌ها از جمله قارچ، باکتری، هاگ باکتری و ویروس را از سطح اجسام از بین می‌برد. این فرایند در سطح های معمول و ابتدایی با آغشته کردن سطح با الکل و هیپوکلریت سدیم انجام می شود فراینداستریل کردن بسته به جنس تجهیزات نیازمند به استریلیزاسیون شامل روش‌های گرمایی‌خشک (فوور)، گرمایی‌مرطوب (اتوکلاو)، شیمیایی، رادیواکتیو(پرتوگاما) و فیلتراسیون می‌شوند.

 

استریل یا سترون به معنی کاملاً عاری از باکتری یا قارچ یا ویروس یا دیگر میکروارگانیسمهای بیماری‌زا و غیربیماری‌زا، در مورد اشیا است. هدف از استریل کردن جلوگیری از انتقال عفونت است.  به دلیل استفاده از حرارت مرطوب می توان دمای استریل کردن را 30-40 سانتی گراد کمتر از فور( هوای خشک ) نگه داشت، در نتیجه مواد و وسایل حساس به حرارت مثل بعضی پلاستیک ها، وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی، محیط های کشت، نمونه های آلوده و غیره را می توان با این دستگاه استریل کرد.

 

باکتری ها و اسپور آنها توانایی زنده ماندن در چنین محیطی را ندارند . استفاده از اتوکلاو برای استریل الزاماً به معنی کشتن ویروس ها نمی باشد. دستگاه اتوکلاو نیاز به مراقبت و بازرسی و کنترل مداوم دارد. با توجه به نوع ابزارآلات، اتوکلاوها به سه کلاس N و S و B طبقه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی به منظور صحت عملکرد استریلیزاسیون با توجه به نوع وسایل صورت می‌گیرد.

 

 اما در سطوح بالاتر با روش هایی زیر صورت می گیرد:

روش استریل کردن گرمایی خشک

برای ابزارهای شیشه ای و فلزی “پنس” به کار می رود با حرارت دادن آتش به طور مستقیم ضد باکتری می شوند.

 

استریلایزر حرارت خشک یا Dry Heat (Heated Air) Sterilizer از روش های با قدمت در استریلیزاسیون است. این روش استریلیزاسیون برای استریل کردن مواردی استفاده می شود که ممکن است با رطوبت اتوکلاو بخار آسیب ببینند و یا اجازه نفوذ به گرمای مرطوب در استریلایزر بخار را ندهند.

 

فوور یا آون نام هـایی هسـتند که برخی این نوع استریلایـزرهـا را بـا آن می خوانند. قاعدتا کلمه فور باید از کلمه فرانسوی four و اصطلاح آون از واژه انگلیسی oven گرفته شده باشد که هر دوی این واژه ها برای یک کوره یا تنور کوچک یا محفظه ای به کار برده می شوند که در جهت پختن، حرارت دادن، و یا خشک کردن استفاده می شود.

 

از مزیت های این روش استریلیزاسیون می توان به این موارد اشاره کرد:

 

 • کاملا غیرسمی است
 • از مواد شیمیایی و ایزوتوپ ها استفاده نمی کند
 • در پایان سیکل، باقی مانده ای از خود به جای نمی گذارد
 • آسیبی به محیط زیست نمی زند
 • نصب آن آسان است
 • استفاده از آن آسان است
 • تعداد کم پارامترهای موثر در استریلیزاسیون (دما و زمان)
 • هزینه استفاده نسبتا پایینی دارد.
 • نفوذ خوبی (البته به کندی) به داخل مواد و وسایل دارد.
 • آسیبی به وسایل فلزی و تیز نمی زند.

 

نکات منفی روش استریلیزاسیون حرارت خشک شامل این موارد است:

 

 • تکمیل فرآیند استریلیزاسیون، زمان بر است، چرا که نفوذ دما به داخل وسایل و مواد به کندی انجام می شود.
 • دمای بالای استریلیزاسیون برای بسیاری از مواد مناسب نیست را از صافی رد می کنند چون که باکتری ها از فیلتر عبور نمی کنند.

رادیواکتیو (گاما)

رادیواکتیو -گاما، با پرتو های ایکس، گاما، فرابنفش ضدعفونی می کنند.

گرمایی مرطوب (اتوکلاو)

همان طور که از اسمش پیداست حرارت و رطوبت در کنار هم عامل های این روش هستند یعنی یک سری از لوازم را در آب جوش می جوشانند و ابزار هایی دیگر را حرارت بالا می دهند. اتوکلاو دستگاهی است که برای استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه توسط فشار شدیدبخار در دمای ۱۲۱ درجه سانتیگراد به مدت۱۵ الی ۲۰ دقیقه است که این زمان به نوع ماده و محتوای اتوکلاو بستگی دارد.اتوکلاوها در آزمایشگاههای میکروبیولوژی، مــــراکز بهداشتی, ….استفاده می شود. برای اتوکلاو می توان دو محدوده تعیین کرد:

 

 1. محدوده پائین ۲۵۴-۲۵۰ درجه فارنهایت (۱۲۳-۱۲۱ درجه سانتی گراد)
 2. محدوده بالا ۲۷۴-۲۷۰ درجه فارنهایت (۱۳۴-۱۳۲ درجه سانتی گراد)

 

شیمیایی

موادی را که نمیتوان حرارت داد یا در آب جوشاند با موادی شیمیایی استریل می شوند چون اثر بسیار بالایی را در کشتن میکروب ها دارند.

فیلتراسیون

برای پاک کردن ویتامین و انتی با یوتیک ها باید از روش فیلتراسیون استفاده می شود

Related Posts

One thought on “استعلام قیمت تجهیزات دندانپزشکی استریل

 1. samadi گفت:

  نحوه استریل تجهیزات دندانپزشکی عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + یازده =