مقالات

انواع فرزهای دندانپزشکی

انواع فرزهای دندانپزشکی

فرزهای دندانپزشکی

فرزهای دندانپزشکی

فرزهای دندانی

انواع فرزهای دندانپزشکی قطعاتی مانند مته کوچکی هستند که به هندپیس متصل می شود، عموما برای ایجاد برش در دندان ها و استخوان که داری بافت سخت هستند به کار می روند. فرزهای دندانپزشکی چرخنده های کوچک هستند که از طریق برش دادن و کندن و یا ساییدن، نسج سخت دندان را برمیدارند و همینطور از این ابزار برای صاف کردن و برداشت اضافه های ترمیم های فلزی مانند آمالگام و ترمیم های همرنگ دندان مثل کامپوزیت ها کاربرد دارند.

فرزهای دندانی ابزاری هستند بسیار کاربردی در جنس ها، اشکال و سایزهای مختلفی در فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی کیمیا موجود میباشد که با توجه به نوع نیاز دندانپزشک و متد درمانی مورد نظر، می توان انتخاب کرد و مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب درستاین ابزار می تواند منجر به تحقق اهداف سودمندی از جمله رعایت ارگونومی دندانپزشک و افزایش راحتی بیمار در حین درمان شود. فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندان پزشکی کیمیا پرتو در ادامه این مطلب به ارائه اطلاعات جامعی در زمینه کاربرد انواع فرز دندانپزشکی و راهنمایی های برای انتخاب و خرید آنها می پردازد.

فرز های دندانپزشکی الماسه دیاتیز

فرز های دندانپزشکی دیاتیز تولید شرکت کیمیا پرتو دندان می باشند که توانسته اند گواهی نامه های / ISO 9001 ISO 13485 را کسب کنند. فرز های دندانپزشکی الماسه دیاتیز کیمیا با پوشش نانو در دو نوع برش و پرداخت ارائه می شوند که مدل برش آن برای برش دادن بافت دندان بکار میرود و فرز الماسه پرداخت دیاتیز به منظور پرداخت سطح دندان، اغلب در پایان کار استفاده می شوند. همچنین برای ایجاد برش های ظریف بسیار کاربرد دارند.

انواع فرزهای دندان پزشکی از نظر جنس :

فرزهای دندان پزشکی در جنس های مختلف ساخته می شوند و این تنوع، مزیت ها و معایبی را نیز همراه خواهد داشت. اگرچه انواع فرزهای دندانپزشکی، در مقایسه با سایر ابزار دندانپزشکی، کوچکتر و نسبتاً ارزان تر می باشند، اما انتخاب درست و اصولی آنها در جنس و نوع این ابزار میتواند در بهبود درمان و کاهش زمان اختصاص داده شده به هر بیمار نقش مهم و اساسی را ایجاد نماید.

فرزهای دندانپزشکی
فرزهای دندانپزشکی

1. فرزهای استیل (فولادی):

 

اولین فرزها در سال 1891 از جنس استیل درست شده بودند. این فرزها، ابزاری باصرفه و اقتصادی برای آماده سازی حفره های دندانی و تخلیه دنتین به شمار می آید. فرزهای استیل عاج را در سرعت های پایین به خوبی در بر می گیرند ولی در سرعت های بالا یا هنگام تراش نسج سخت تری مثل مینا، به سرعت کند می شوند. کند شدن فرز باعث ایجاد لرزش و حرارت در هنگام تراش دندان شده و در نتیجه ناراحتی بیمار و خستگی دندانپزشک را همراه خواهد داشت.

2. فرزهای کاربایدی:

 

زمانی که فرزهای کاربایدی برای اولین بار در سال 1947 به جامعه دندانپزشکان شناخته شدند، به دلیل کارایی سریع تر و قابل پیش بینی تر در مقایسه با فرزهای استیل، به خوبی مورد استقبال آنها قرار گرفت. این فرزها از تنگستن که فلزی بسیار سخت (سه برابر سخت تر از فولاد) و مقاوم به دماهای بالاست ساخته شده است. به همین خاطر سختی فرز کارباید می تواند برش های بسیار تیزی را ایجاد کند و نسج دندان را به راحتی بدون اینکه کند شود یا بشکند بردارد. این فرزها برخلاف فرزهای الماسی، قابلیت استفاده مجدد آن هم یبارها و بارها را دارند. با این حال، به دلیل تمایل به شکست، بهتر است با سرعت بالا مورد استفاده قرار گیرند. فرزهای کارباید، جهت جداسازی مواد ترمیمی مثل کامپوزیت های هیبریدی مناسب می باشند و در اتمام کار، نتیجه ای بدون مشکل و تمیز را هم برای بیمار هم دندانپزشک رقم خواهد زد. این فرزها به طور کلی برای آماده سازی حفره های دندانی، تکمیل سطوح ترمیم، جداسازی مواد قدیمی پرکننده، ایجاد فاصله بین دندان های به هم چسبیده و … به کار می روند. تیغه های فرزهای استیل و کارباید به 2 شکل ساده و دارای بریدگی های عرضی ساخته می شوند که نوع دوم از قدرت برندگی بیشتری برخوردار است.

فرزهای کاربایدی
فرزهای کاربایدی
فرز دندانپزشکی الماسی
فرز دندانپزشکی الماسی

3. فرزهای الماسی:

 

فرزهای الماسی از چسباندن ذرات ریز زاویه دار و نوک تیز از یک ماده بسیار سخت “معمولاً الماس” بوسیله ماده زمینه نرم تر بر روی قسمت سر فرز ساخته میشوند. این فرزها برای اتصال به هندپیس های high speed ” توربین”  مناسب بوده و به دلیل سختی بسیار بالا، برای تراشیدن بافت مقاوم دندان کاربرد دارند. اگر از این ابزار درست استفاده شود، طول عمر بالایی پیدا میکنند. بخاطر تفاوتی که در نحوه بریدن ذرات برنده به جای تیغه های فرزهای کارباید وجود دارد، فرزهای الماسی برای برداشت اجسام شکننده مثل مینا و سرامیک کاربردی تر هستند. در حالیکه فرزهای تیغه دار کارباید در تراشیدن اجسام و مواد کشسان مثل عاج موثرتر عمل می کنند. فرزهای الماسی، با توجه به متد درمانی دندانپزشک، درجه زبری بسیار نرم ( 38 الی 44 میکرون) تا فوق العاده خشن (125 الی 150 میکرون) را شامل می شوند و بدلیل طول عمر زیاد و کارایی قابل قبول، در اندازه ها و اشکال بسیار متنوع در دسترس دندانپزشکان قرار دارند.

4. فرزهای سرامیکی:

فرزهای سرامیکی اغلب در ترمیم دندان کاربردی هستند و کارایی قابل توجهی در خارج سازی پوسیدگی های دندانی از خود نشان می دهند. این فرزها همچنین جهت برداشتن آمالگام موجود روی دندان خوب عمل می کنند. بدیهی است که ترمیم موفق دندان، نیازمند حذف کامل انامل، مواد ترمیمی و پوسیدگی های دندان است. فرزهای سرامیکی این عملیات را در ایمنی بالا و بدون ریسک انجام داده و می توان گفت با کمک آنها هیچ خطری مینای دندان را تهدید نخواهد کرد.هرچند در پایان کار، در مقایسه با فرزهای کاربایدی نیاز به پرداخت بیشتری دیده می شود. فرزهای سرامیکی مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و در عین حال در برداشت پوسیدگی بسیار موثر عمل می کنند.

فرز دندان پزشکی سرامیکی
فرز دندان پزشکی سرامیکی

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 8 =