مقالات

فایل روتاری دندانپزشکی

فایل روتاری کروکو- فایل دندانپزشکی

فایل روتاری چیست؟

نحوه کار با فایل روتاری دندانپزشکی
نحوه کار با فایل روتاری دندانپزشکی

فایل روتاری دندانپزشکی با جنس و فرم منعطفی که دارند می توانند دقیقا حالت ریشه دندان را به خود بگیرند و عمل تخلیه ریشه دندان را به خوبی انجام دهند. فایلهای روتاری یکی از کاربردی ترین ابزارهای دندانپزشکی اندودنتیکس هستند. در گذشته زمانی که دندان ها نیاز به عصب کشی پیدا می کردند، از دست برای درمان آن ها استفاده می شد. اما امروزه برای درمان ریشه دندان، به جای استفاده از دست ها از دستگاه روتاری استفاده می شود. این دستگاه  با حرکات دقیقی که در این نوع فایل  ایجاد می کند، باعث تخلیه هر چه بهتر کانال های ریشه دندان آسیب دیده می شود.

 

اگرچه دستگاه روتاری باعث افزایش سرعت و سهولت درمان و کاهش درد بیمار پس از درمان ریشه می شود اما انتخاب یک فایل روتاری مناسب نیز از فاکتورهای بسیار مهم می باشد تا بتوان با نظر گرفتن تمامی جنبه ها، از جمله جنبه اقتصادی یک انتخاب خوب داشت؛ چرا که یکی از اصلی ترین عیوب فایل های روتاری شکنندگی آن هاست بنابراین با انتخاب یک فایل منعطف می توان از تمامی مزیت های آن برخوردار شد.

 

همچنین، فایل روتاری در فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی کیمیا پرتوی دندان در اندازه ها و مدل های مختلفی موجود می باشند که با توجه به درخواست مشتری عرضه می شوند.

مزایای کاربردی فایل روتاری

Dental rotary file

با ساخت دستگاه روتاری کار درمان ریشه کانال دندانی بسیار راحت و آسان شد و دیگر نیاز نیست که به واسطه دست‌ها کانال ریشه دندان را پاکسازی نمود. از مزیت‌های فایل روتاری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • آسان و سریع انجام شدن درمان ریشه کانال دندانی
 • دقت بالاتر برای پاکسازی ریشه کانال
 • احساس درد کمتر بعد از درمان ریشه کانال
 • کاهش زمان معالجه
 • پر کردن دقیق و با کیفیت کانال
 • آماده‌سازی بیومکانیک مسیرهای ریشه در زمانی کوتاه
 • آب‌رسانی بهتر به دیگر نقاط غیر قابل دسترس
 • دارای سریعی مخروطی و منعطف

جنس و کاربرد اصلی فایل روتاری

علوم دندانپزشکی همیشه به دنبال آسان‌ترین و راحت‌ترین راهکارها برای درمان دندان هستند تا از طریق این راهکارهای موثر بتوانند به دو هدف برسند. اولین هدف دسترسی کامل به ریشه دندان و دومین هدف ضد عفونی و پاکسازی این ناحیه می‌باشد. از طرفی باریک بودن کانال و انتهای آن کاری سخت و دشوار برای دندانپزشک می‌باشد؛ حتی اگر آن متخصص جزو حرفه‌ای ترین‌ها به شمار برود.

 

با توجه به مشکلاتی که برای دسترسی به ریشه کانال دندان گفته شد، برای حل آن یک دستگاه کاربردی را ابداع کردند. سیستم روتاری از جمله موارد حیاتی و مهم در واحد دندانپزشکی محسوب می‌شوند که امروزه در برندها و انواع گوناگون تولید می‌گردند. فایل روتاری دارای قسمتی فلزی است که از آلیاژی با جنس نیکل و تیتانیوم ساخته شده است. این وسیله کاربردی به دلیل انعطاف‌پذیری، چرخش، محفظه داخلی، محکم بودن و اشکال خاصی که دارد، اکثر مشکلات دندانپزشکی را برطرف نموده است.

عملکرد فایل‌های روتاری

فایل روتاری دندانپزشکی

این محصول به دلیل وجود آلیاژ نیکل و تیتانیوم از انعطاف پذیری خوبی برخوردار می‌باشد و این منعطف بودن کار را بسیار آسان نموده است. چرا که در گذشته این سری از جنس فلز استیل بوده که خاصیت انعطاف‌پذیری نداشته است و همین موضوع باعث شکاف و ترک دندان می‌شده است. خوشبختانه این موضوع دیگر در امروزه اتفاق نمی‌افتد؛ چرا که فایل‌های روتاری با قابلیت‌هایی کاربردی از این دست موارد جلوگیری می‌کنند.

 

فایلهای روتاری با قابلیت چرخش 360 درجه در ریشه دندان و با استفاده از یک منبع انرژی، عملکردهای زیر را اجرا می‌کند:

ضدعفونی و پاکسازی بافت‌های پوسیده شده در قسمت عاج و دیگر بخش‌های عمقی دندان
ترمیم و تطبیق نمودن سوراخ‌های دندان از طریق مواد پرکننده
درمانی فوق‌العاده برای کانال‌های بسیار عمیق و پر انحنا
فایل روتاری با توجه به این عملکردهای موثر و کاربردی که دارد توانسته انقلابی در علم دندانپزشکی ایجاد نماید که در طی گذشت سال‌ها، آپشن‌های جدیدی به آن افزوده می‌شود.

خرید انواع فایل روتاری

فایل دندانپزشکی کروکو CROCO

 

 • فایل روتاری فعال با گرما کروکو CROCO
 • فایل روتاری Heat Activate سوپر تیپر آبی، تولید کشور ایران
 • جنس NITI، با انعطاف پذیری بسیار بالا و مقاوم در برابر شکستن
 • دارای گواهینامه های ISO 9001 و ISO 13485

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 18 =