مقالات

فایل های روتاری

فایل های روتاری

فایل روتاری

فایل روتاری
فایل روتاری

در سال ۱۹۶۰ آلیاژ نیکل تیتانیوم به دلیل قابلیت حفظ شکل بجای کربن معرفی شد. علت شکست فایل های روتاری افزایش فشار زیاد تورک یا گشتاور می باشد. (اگر فشار وارد شده به فایل زیاد باشد باعث تغییر شکل فایل می شود.)

فایل روتاری (چرخشی) NiTi ( نیکل تیتانیوم) از سال 1960 به دندانپزشکی اندودانتیکس معرفی شدند . اندوها دارای مزایای فوق العاده ای هستند ویژگی سوپر الاستیک این فایل ها آنها را به ابزار های موثر در انواع آناتومی های کانالی تبدیل کرده است.

در گذشته درمان ریشه دندان به وسیله دست صورت میگرفت اما امروزه درمان ریشه دندان به وسیله دستگاهی انجام می شود، که روتاری نام دارد. دستگاه دیجیتالی روتاری به جای دست، حرکات دقیق و بدون نقصی در فایل‎ها‏ ایجاد می‏کند و عمل پاکسازی و تخلیه کانال‎ها‏ی ریشه را بر عهده دارد. اکثر فایل های روتاری دارای سطح مقطع مثلث تغییر شکل یافته محدب در نوک و سطح مقطع مثلث محدب در انتهای کورنال می باشند . بهتر است از تمام ابزارهای استفاده شده در داخل کانال به علت وجود پریون در بافت پالپ دندان و آلودگی در اثر عدم توانایی در استریل کردن یکبار استفاده شود .

مزیت فایل روتاری

 • سهولت و سرعت بالا در درمان ریشه دندان
 • دقت بالاتر در درمان ریشه دندان
 • کاهش درد پس از درمان ریشه دندان
فایل روتاری
فایل روتاری

نکات مهم در زمان استفاده از فایل های روتاری

۱ـ فایل های روتاری ( چرخشی) هیچ تاثیری بر موفقیت یا شکست درمان ندارند. در صورتی که اصول درمان رعایت نشود هیچ وسیله ای در درمان کانال ریشه (اندو) منجر به موفقیت نمی شود. فایل روتاری اندو نمی کنند. رعایت اصول اندو ،دانش و مهارت دندانپرشک از فاکتورهای مهم در درمان می باشد .

۲ـ اطمنیان حاصل نمایید که این وسایل سرعت و کیفیت درمان شما را افزایش می دهند و خطاهایی که حین کار اتفاق می افتد کاهش می دهند.

۳ـ برای شروع ابتدا بر روی دندان کشیده شده از یک سیستم روتاری استفاده نمایید .

۴ـ در انتخاب فایل روتاری مسائل اقتصادی و سلیقه از عوامل تعیین کننده هستند .اما برای شروع استفاده از سیستم روتاری ها، از سیستم هایی با تعداد فایل کمتر و کاربرد ساده تر مثل ProTaper ،BioRace یاRevoS استفاده کنید. بعد از تسلط بر رابطه سرعت، تیپر و تورگ می توانید از سیستم هایی با تعداد فایل بیشتر استفاده کنید.

۵ ـ موتورهای کنترل تورگ قابلیت چرخش معکوس خودکار دارند که این امر کار شما را راحت می کند. این موتور ها صدای کمتری دارند .

۶ ـ سیستم روتاری مطابق دستورالعمل ارائه شده توسط کارخانه استفاده نمایید هم چنین از تجربه و دانش همکارانی که از سیستم مورد نظر شما استفاده می کنند بهره مند شوید .

۷ـ اکثر سیستم های روتاری به روش *کراون داون استفاده می شوند.سیستم هایی که به روش *استب بک استفاده می شوند در صورتی که آماده سازی کرونالی قبل از کاربرد فایل روتاری صورت گیرد فایل عمر بیشتری می کند و خطاهای کمتری رخ می دهد .

۸ ـ تقریبا همه سیستم های روتاری باید در کانال های با مسیر باز وارد نمود .به همین منظور اگر نتوان فایل رابه طول کارکرد رساند نمی توان از فایل چرخشی در آن طول استفاده نمود .

۹ ـ از لوبریکنت ها استفاده کنید . هنگام استفاده از سیستم روتاری کانال نباید خشک باشد.

۱۰ ـ تعداد دفعاتی که از سیستم روتاری استفاده می کنید به یاد داشته باشید تا بیشتر از دفعات توصیه شده از این فایل ها استفاده نکنید.در ضمن در کانال های کرودار و باریک عمر وسایل روتاری کمتر است.

 کراون داون Crown down

 

یکی از مشکلات در مرحله‌ی آماده‌سازی، خارج شدن محتویات کانال از انتهای ریشه و وارد شدن به ناحیه‌ی پری‌اپیکال است که باعث درد و ناراحتی پس از درمان می‌شود و روند ترمیم را کند می‌کند. همچنین استفاده از فشار آپیکالی در هنگام کار با فایل‌ها، دیواره‌ی خارجی کانال‌های انحنادار را نازک می‌کند وحالت زیپ ایجاد می‌کند .

کراون داون Crown down
کراون داون Crown down

۱۱ـ فایل روتاری بعد از هربار استفاده از نظر تغییر شکل،باز شدن پیچ ها و کوتاه تر شدن نوک فایل چک کنید .

۱۲ – امکان دارد فایل های روتاری حتی وقتی نو هستند به دلایل مختلف در داخل کانال بشکنند .

۱۳ ـ فشار وارده در جهت آپیکالی در اکثر فایل های روتاری باید کم باشد هرچه نیروی آپیکالی بیشتر باشد باعث شکست وسیله می شود .

۱۴ـ با استفاده از ابزار های چرخشی (گیتس Gates،فایل های دستی هدستروم H file و آماده کردن کانال دندان با فایل های دستی ) عمر فایل چرخشی را چندین برابر زیاد کنید .

۱۵ ـ بعد از هربار خارج کردن فایل از داخل کانال دبری ها را با گاز مرطوب تمیز کنید. این کار قدرت برداشت دبری (حذف و از بین بردن پلاک و جرم رسوب شده در دهان و بین دندان و لثه) را بیشتر و احتمال جداشدن وسیله داخل کانال را کمتر می کند.

۱۶ – فایل ها را بعد از هر بار استفاده استریل نمایید. از اتوکلاو و چرخه های فور برای استریل کردن استفاده نمایید. از نگهداری طولانی مدت فایل هایتان درون هیپوکلریت سدیم و محلول های ضدعفونی کننده خودداری کنید.

۱۷ ـ اگر فشار وارد شده به فایل زیاد است آن را با یک فایل با تیپر کمتر یا سایز کوچک تر تعویض نمایید .

۱۸ ـ سرعت عملکرد فایل های روتاری با یکدیگر متفاوت است فایل های سرعت بالا را تعداد دفعات کمتری می توان استفاده نمود .

Passive Step Back استپ بک

در این تکنیک، برای رساندن فایل‌ها به طول مورد نظر، از فشار اپیکالی استفاده نمی‌شود، بلکه با تکرار فایلینگ این هدف حاصل می‌شود. فایل‌ها به صورت غیرفعال (Passive) و تا هر طولی که بتوانند آزادانه وارد کانال شوند به کار می‌روند. توالی فایل‌ها دوباره تکرار می‌شود و با هر بار تکرار، عمق نفوذ فایل بیشتر می‌شود. عدم استفاده از فشار اپیکالی، حوادث حین کار را به کمترین حد کاهش می‌دهد.

Passive Step Back استپ بک
Passive Step Back استپ بک

فایل های محافظ طلایی دندانپزشکی فعال شده باگرما
Heat activate rotary files

فایل روتاری- Heat activate rotary files
فایل روتاری- Heat activate rotary files

فایل های روتاری Endo Niti Blue Heat Activation 

 

 1. فایلهای محافظ طلایی دندانپزشکی فعال کننده حرارت با انعطاف پذیری بالا برای کانالهای منحنی.
 2. ساخته شده از آلیاژ تیتانیوم با کیفیت بالا (فعال سازی حرارتی).
 3. پس از عملیات فعال سازی حرارتی، فایل ها به رنگ طلایی در می آیند.
 4. فایل های دندانپزشکی حرارتی نرم و سخت تر هستند.
 5. انعطاف پذیری مناسب، کیفیت بالا برای کارایی هرچه بیشتر در برش و مقاومت در برابر شکستگی برای خم شدن کانال ریشه منحنی مناسب هستند.
 6.  اندازه: SX ، S1 ، S2 ، F1 ، F2 ، F3 ، متنوع.
 7. طول: 21 میلی متر 25 میلی متر 31 میلی متر.
 8. بسته بندی شده با 6 فایل در هر بسته ، موجود در اندازه های تک یا مختلف است.
 9. نوع چرخشی و دستی هر دو موجود است.

اندازه و طول فایل های محافظ طلایی دندانپزشکی فعال شده باگرما

Heat activate rotary files
Heat activate rotary files

Related Posts

2 thoughts on “فایل های روتاری

 1. یاشار عظیمی گفت:

  این مقاله در مورد فایل های روتاری خیلی جامع بود

  1. سمیرا میرکاظمی گفت:

   درود و سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =