مقالات

فرزهای توربین و آنگل دندانپزشکی

فرزهای توربین و آنگل دندان پزشکی

دسته بندی فرزهای توربین و آنگل دندان پزشکی

فرزهای توربین و آنگل دندانپزشکی، ابزارهای جهت تراش دادن دندان هستند که بر سر توربین و آنگل دندانپزشکی قرار می گیرند. فرزهای ترمیمی بر اساس جنس بخش برنده آنها، به دو دسته الماسی (سیلیسی) و کارباید تقسیم می شوند. فرزهای توربین معمولاً الماسی هستند ولی فرز کارباید نیز برای آن ساخته شده است. چون توربین با سرعت خیلی زیادی کار می کند موقع استفاده از آنها بایستی بر روی فرز آب پاشی مناسبی وجود داشته باشد تا گرمایی که موقع تراش دادن دندان ایجاد می شود باعث تحریک دندان و خراب شدن فرز نشود.

 

فرزهای آنگل اکثرا کارباید می باشند و چون عاج پوسیده را به راحتی برمی دارند و دندانپزشک موقعی که به عاج سالم می رسد با مقاومت مواجه می شود که به این ترتیب قدرت تشخیص وی را بالا می برد. البته فرزهای الماسی نیز برای آنگل ساخته شده است. سرعت چرخش آنگل خیلی کمتر از توربین است و به همین میزان گرمای کمتری به عاج دندان تحمیل می کند.

فرزهای دندانپزشکی
فرزهای دندانپزشکی

تفاوت فرزهای توربین و آنگل در چیست؟

تمام فرزهای دندانپزشکی از دو بخش تنه (Shank) و سر (Head) تشکیل شده اند. بخش تنه در داخل توربین و یا آنگل قرار می گیرد. تنه فرزهای توربین یک استوانه صاف و براق است ولی در انتهای تنه فرز آنگل یک شیار وجود دارد که مشخصه آن محسوب می شود. ضخامت فرز آنگل که بیشتر از فرز توربین است دومین مشخصه و وجه افتراق آن با فرزهای توربین می باشد.

 

هندپیس و آنگل دندانپزشکی
هندپیس و آنگل دندانپزشکی

طبقه بندی انواع فرز بر اساس قدرت برندگی

قدرت برندگی فرزهای الماسی را با نوارهای رنگی بر روی تنه آنها مشخص می کنند. زبرترین فرز دارای نوار مشکی و نرم ترین آنها دارای نوار سفید هستند.

نوارهای فرزها از زبرترین به سمت نرم ترین عبارتند از مشکی، آبی، سبز، قرمز، زرد، سفید.

فرزهای زبر برای تراش مینا و عاج دندان و فرزهای نرم که نوارهای قرمز، زرد و سفید دارند برای پالیش کردن سطح ترمیم های دندان بکار می روند

Related Posts

One thought on “فرزهای توربین و آنگل دندانپزشکی

  1. کیارش گفت:

    مرسی از کیمیا بابت این توضیح ” طبقه بندی انواع فرز بر اساس قدرت برندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + شانزده =