دسته‌بندی نشده

Apex Locator

موضوع مقاله : Apex Locator

اپکس لوکیتور و دستگاه رادیو گرافی مکمل یکدیگرند . اکثر اپکس لوکیتور ها در داخل کانال در برابر رطوبت ، هیپوکلریت و مایعات دقت خود را از دست نمی دهند ولی تاج دندان تا حد ممکن باید خشک باشد .جهت افزایش دقت اپکس لوکیتور لازم است که اصول اندو را رعایت کنید  :                                                                                                                                                                                                                     

۱) برداشت کامل ترمیم های قبلی

۲) برداشت کامل پوسیدگی دندان

۳) پیش آماده سازی (pre _ flaring)  قبل از تعیین طول و آماده سازی به روش  crown down

ایزولاسیون جهت کاهش احتمال خطا و هم چنین تشخیص پرفوراسیون دندان امری ضروری است . از دستگاه در حالت شارژ پر استفاده  کنید که احتمال خطا را کمتر می کند .

Apex Locator: یکی از مهمترین مراحل در انجام درمان ریشه، تعیین طول کانال ریشه می‎باشد Apex Locator (دستگاه‎های اپکس یاب الکترونیکی)  بدین منظور استفاده می گردند .

جهت استفاده و نتیجه گیری بهتر از دستگاه  Apex Locatorمقاله ای طراحی شده که نتیجه تحقیقات و کار با این دستگاه ها در شرایط گوناگون می‎باشد، این بررسی میزان کارایی دستگاه در تعیین طول کارکرد ایده‎‎آل در حین درمان‎های ریشه است.  ( طول کارکرد به معنای فاصله نوک فایل تا *رابراستاپ می‎باشد. )

 تنگه اپیکالی می‎تواند ایده‎آل‎ ترین محدوده فیزیولوژیک جهت اتمام آماده سازی پرکردن کانال دندان باشد، محل اتصال عاج و سمنتوم CDJ با عنوان APICAL CONSTRICTION یا AC معرفی شده (منطقه ای که بافت پالپ خاتمه و بافت پری اپیکال آغاز میگردد ) اما CDJ و AC همیشه بر هم منطبق نمی‎باشند.

در کلینیک‎های دندانپزشکی طول کارکرد کانال توسط رادیوگرافی تعیین می‎شود که طول ایده آل کارکرد در فاصله ۰٫۵ تا ۱ میلی متر از اپکس رادیوگرافیک لحاظ میگردد.

 اصلی ترین برتری دستگاه‎های اپکس یاب نسبت به رادیوگرافی این است که می‎توان طول کارکرد مطلوب را که تا نقطه AC  است تعیین کرد در حالیکه توسط رادیوگرافی تنها موقعیت اپکس رادیوگرافیک قابل تعیین است. از دیگر مزایا این دستگاه تشخیص محل‎های Perforation و یا Root fracture می‎باشد.

از مشکلات رادیوگرافی حتی در صورت تهیه عکس های مطلوب که زمانبر می‎باشد، تفسیر آن و تعیین حدود اپکس بخصوص در مورد دندانهای ۴ تا ۸ بالا با وجود دیواره سینوس و زائده زایگوما می‎باشد هم چنین تعیین زاویهcone  دستگاه رادیوگرافی جهت تکمیل کانال‎ها از یکدیگر نیز کار مشکلی است، بنابراین تهیه یک رادیوگرافی خوب مستلزم کاربرد تکنیک موازی است که خود نیازمند استفاده از ابزارهای گران قیمت نگهدارنده فیلم می‎باشد.

 Apex Locator ممکن است در دندانهای که ریشه‎های آن تحلیل رفته ، ریشه‎هایی با اپکس نابالغ و یا کانال‎های کلسیفیه که امکان باز کردن آنها وجود ندارد از دقت چندان بالایی برخوردار نیست.

ابتدا طول کانال ریشه با استفاده ازعکس رادیوگرافی تعیین  نموده و پس از بی حس کردن ، حفره ایجاد کرده و با رابردم پروسه ایزولاسیون انجام می‎گیرد و با محلول هیپوکلریت سدیم و یا کلرهگزیدین ۲%شسته می‎شود. با استفاده از K فایل ۱۰و از شماره  ۸ برای کانال باریک تر، دسترسی به کانال صورت می‎گیرد.

سپس جهت ورود به کانال و حذف مثلث عاجی توسط گیتس GATES ۱ و ۲ و ۳  آماده سازی می‎شود و فایل  شماره ۱۵ قابلیت طی مسیر تا طول تخمین زده را دارد در ادامه کانال‎ها باید با یکی از محلول‎ها شسته شده و اضافات آن از پالپ چمبر با گلوله‎های پنبه پاک شود .

 

نکات مهم درباره دستگاه 

با خرید  Apex Locatorرادیوگرافی را حذف نکنید. اپکس لوکیتور دفعات رادیوگرافی و اثرات زیان بار آن را به حداقل ممکن میرساند.

 1. پالپ چمبر کاملا خشک و تمیز باشد اما کانال باید تا حدی مرطوب باقی بماند.
 2. فایلی که جهت اندازه گیری طول کارکرد استفاده می شود باید کاملا با دیواره‎ها تماس داشته باشد، هرچه کانال بزرگتر باشد از فایل سایز بزرگ استفاده می شود.
 3. وجود کانال های کلسیفیه دقت دستگاه را در درمان مجدد نسبت به درمان اولیه کاهش می‎دهد.
 4. lip clipمی‎تواند در سمت مخالف دندان در حال اندو باشد.
 5. ورودی کانال دندان به اندازه کافی گشاد کنید. گشاد سازی ناحیه کرونال می‎تواند دقت اندازه گیری را افزایش دهد.
 6. قطر فایل متناسب با قطر کانال باشد.
 7. در صورت وجود فلز در داخل کانال آن را خارج کنید در این صورت ممکن است دستگاه به محض وارد شدن فایل به کانال ، نقطه اپکس را نشان دهد.
 8. حرکت فایل باید به آهستگی، مداوم و پیوسته باشد.
 9. اتصال سیم اصلی (سیم پروب) و سیم‎های کوتاه انتهایی را چک کنید و در صورت سولفاته کردن قسمت های فلزی، آنها را با الکل پاک نمایید.
 10. در اپکس های نابالغ یا اپکس های باز، مقدار اندازه گیری طول کارکرد ممکن است کوتاهتراز اندازه واقعی آن باشد.
 11. زمان روشن کردن دستگاه اعداد ۰٫۷ یا ۰٫۹ روی صفحه نمایش داده شود و دکمه‎های   UP & DOWNبطور همزمان برای ۳ ثانیه  نگه دارید تا تغییرات را روی دستگاه  لحاظ نموده و جهت ثبت آنها دکمه set  را فشار دهید .
 12. دستگاه پس از ۸ دقیقه عدم استفاده به شکل خودکار خاموش میگردد .

نتیجه گیری :

برای اطلاعات بیشتر درباره این محصول از طریق چت آنلاین یا با شماره تماس ۶۶۹۲۲۸۶۹ با کارشناسان شرکت کیمیا پرتو دندان در ارتباط باشید .

 *رابر استاپ *

رابر استاپ وسیله‌ای است برای جداسازی و ایزولاسیون محیط عمل که در کارهای مختلف دندان‌پزشکی نظیر اندودونتیکس، ترمیمی، کودکان و پریو به کار می‌رود

از آسپیره یا بلعیده‌شدن اتفاقی وسایل کوچک، مواد یا محلول‌های شستشو دهنده جلوگیری می‌کند .همچنین بیمار را در برابر صدمات حاصل از وسایل چرخشی یا دستی محافظت می‌کند

محیط خشک و تمیز و دید بهتری برای دندان‌پزشک فراهم می‌کند و خطر انتشار بیماری‌های عفونی را کاهش می‌دهد. رابر استاپ ها به عنوان نقاط مرجع جهت تعیین طول کانال با فایل استفاده می شود .

*سمنتوم*
نوعی بافت هم بند حاوی کلسیم با مواد معدنی روی ریشه دندان است که با اتصال به فیبرهای محافظ دندان در استخوان فک به استحکام دندان کمک می کند .

سمنتوم در ریشه دندان وجود دارد .

برای اطلاعات بیشتر درباره این محصول از طریق چت آنلاین یا با شماره تماس ۶۶۹۲۲۸۶۹ با کارشناسان شرکت کیمیا پرتو دندان در ارتباط باشید .

منابع :

www.KimiaDent.com  شرکت کیمیا پرتو دندان

Keyword Research  : Apex locator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =