مقالات

در خرید سنسور RVG به نکات زیر توجه کنید

باسمه تعالی

 

موضوع : RVG

 در خرید سنسور RVG  به نکات زیر توجه کنید :

۱- لایه‌ی سنتیلاتور از جنس آلیاژ CSI برای کمتر شدن میزان اشعه ایکس تابیده شده
۲- وجود تراشه‌ی CMOS برای داشتن پردازش کمتر، مصرف انرژی پایین‌تر و کیفیت تصویر بالاتر
۳- وجود لایه‌ی فایبراپتیک برای مهار اشعه‌ی ایکس رد شده از سنتیلاتور و حفظ برد الکترونیک از آسیب
۴- حضور لایه‌ی آنتی شک برای محافظت سنسور از ضربه‌های اتفاقی
۵- سنجش کیفیت تصویر از لحاظ dpi
۶- چک نمودن میزان لاین‌پر سنسور در اطلاعات کاتالوگ
۷- انتخاب نحوه‌ی اتصال به کامپیوتر (wireless or direct USB)
۸- رایگان بودن (Free License) و سهولت کاربری نرم‌افزار
۹- گارانتی و خدمات پس از فروش با توجه به قوانین به روز اداره کل تجهیزات پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور

 

رادیوگرافی دیجیتال:

سنسور RVG (Radiovisiography  (اولین سیستم در رادیوگرافی دیجیتال دندانپزشکی است که توسط کمپانی Trophy فرانسه در سال ۱۹۸۷ معرفی شد. رادیوگرافی دیجیتال روشی برای نمایش تصاویر رادیوگرافی می باشد ، این دستگاه از یک سنسور تکنولوژیک جامد تشکیل شده از قطعات الکترونیکی است. تصاویر ظاهر شده به کمک این سنسور بر روی سیستم کامپیوتری مشاهده و ذخیره می‌شود.

تصویر دیجیتال طیفی از نواحی تاریک و روشن بوده و مجموعه‌ای از سلول‌ها در ماتریسی از ردیف‌ها و ستون‌ها است. هر سلول به سه عدد تقسیم‌بندی می‌شود: محور X، محور Y و مقدار خاکستری (Grey Value). مقدار خاکستری عددی است که با شدت اشعه ایکس در همان موقعیت هنگام قرار گرفتن در معرض سنسور مطابقت دارد.

دو نوع تکنولوژی پیشرفته در سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال دندانپزشکی وجود دارند:

۱. تصویربرداری دیجیتال مستقیم
۲. تصویربرداری دیجیتال نیمه مستقیم

سنسور RVG :

سنسور ‌ ( RVG ) در تصویربرداری دیجیتال مستقیم از سه لایه اصلی تشکیل شده و در انواع با کیفیت بالا به ۵ لایه ارتقاء می‌یابد:

۱) لایه سنتیلاتور

۲) سنسور CMOS یا CCD

۳) برد الکترونیک

۴) لایه‌ ضربه‌گیر (Anti-shock)

۵) لایه‌ فیبر نوری (Fibre-optic)

 

 

ـ لایه‌ی سنتیلاتور

اشعه‌ی ایکس تابیده شده از دستگاه رادیوگرافی تک دندان توسط لایه‌ی سنتیلاتور به فتون‌های نور تبدیل شده و فرآیند عکاسی توسط  تراشه‌‌ی به کار رفته امکان پذیر می‌گردد. دو نوع آلیاژ مختلف در لایه‌ی سنتیلاتور بکار رفته است :

۱- آلیاژ گادلینیوم اکسی سولفاید (GADOX)

۲- آلیاژ سدیم یوداید (CSI)

آلیاژ GADOX دارای ساختار پودری که بر روی صفحه‌ اسپری می‌شود. این پودر به مرور زمان در اثر ضربات کوچک و تعداد اکسپوز بالا آسیب دیده و از کیفیت تصویر آن کاسته می‌شود.

آلیاژ CSI در لایه‌ی سنتیلاتور به طور متوسط  ٪۱۰ دوز اشعه مورد نیاز برای تصویربرداری را کاهش داده و بر کیفیت تصویر حاصله می‌افزاید.

 

– سنسور CCD و  CMOS

از تراشه جامد برای تصویربرداری دیجیتال مستقیم استفاده می‌شود. تراشه‌های جامد بر پایه دستگاه جفت کننده‌ی بار                  (Charge Coupled Device (CCD و نیمه رسانای اکسید فلزی مکمل(CMOS) Complementary Metal Oxide   Semiconductor و تراشه‌های مبتنی بر (CMOS-active pixel sensor (CMOS-APS هستند. کار این تراشه‌ها تبدیل فتون‌های نور ایجاد شده توسط لایه‌ی سنتیلاتور به سیگنال الکتریکی است.

نکته : در تصاویر دیجیتال نیمه مستقیم از سیستم فسفرپلیت برای نمایش استفاده می‌‌شود.

 

CCD

CCD اولین بار در سال ۱۹۸۷ برای تصویربرداری داخل دهانی به دندانپزشکان معرفی شد .

CCD سنسور تصویری که از آرایش اجزای فتوالکتریک و یا سنسورهای پیکسلی تشکیل می‌شود. این سنسور ظرفیت‌ حسگرهای تصویر مانند دوربین‌ها را افزوده و به فرد اجازه می‌دهد دید واقعی‌اش را به تصویر دیجیتال تبدیل نماید.

این تراشه شامل دو بخش فیلتر رنگی و آرایش پیکسل‌ها میباشد .

CCD شامل یک سنسور است که درون دهان بیمار قرار می‌گیرد. کابل از سنسور به واسطه رابطی که به کامپیوتر متصل است هدایت می‌شود. به علاوه این سنسور شامل آرایش پیکسلی بر روی تراشه سیلیکونی است. بعد از تابش پرتو، انرژی X-Ray به تعداد متناسبی از الکترون‌ها تبدیل شده و در منبع الکترونی ذخیره می‌شود. سپس الکترون‌ها به حالت منظمی به یک تقویت کننده که وظیفه‌ی خواندن آن‌ را بر عهده دارد (اتصال شارژ) منتقل می‌شوند. این سیگنال از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و تصویر X-Ray تقریبا همان لحظه بر روی مانیتور کامپیوتر ظاهر می‌شود. خروجی CCD یک جریان الکتریکی پیوسته یا آنالوگ است و برای تبدیل آن به زبان دیجیتال نیاز به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال می‌باشد.

 

 

 

CMOS

سنسور CMOS به نام ‌APS نیز شناخته شده است. نوعی سنسور تصویری است که در اغلب دستگاه‌های تصویربرداری استفاده می‌شود. این سنسور بیشتر اجزای مورد نیاز را درون خود دارد. علاوه بر آن، خروجی سنسور CMOS یک سیگنال الکتریکی دیجیتال است و نیاز به پردازش کمتری دارد. سنسور CMOS در نتیجه‌ی عدم حضور مبدل آنالوگ به دیجیتال؛ ابعاد کوچکتری داشته، کیفیت بالاتری دارد و در کل مصرف انرژی پایینی خواهد داشت.

CMOS تکنولوژی آرایش فعال بود که در سال ۱۹۸۸ در اسکاتلند اختراع شد. در شناساگرهای  CMOS، پیکسل‌ها جداگانه خوانده شده و بنابراین مشکل لکه‌های سفید (Blooming) موجود در CCD رخ نخواهد داد.

این سنسور شامل ۴ بخش می‌باشد:

ـ فیلتر‌های رنگ

ـ چیدمان پیکسل‌ها

ـ کنترل دیجیتالی

ـ تبدیل کننده‌ی آنالوگ به دیجیتال (ADC)

 

نور از طریق لنز وارد شده و به وسیله‌ی فیلتر رنگ قبل از رسیدن به پیکسل‌ها پردازش می‌شود. زمانی که نور فیلتر شده به پیکسل ها رسید، هر پیکسل نور را به یک جریان ولتاژ قوی تبدیل می‌نماید. سپس پیکسل‌ها سیگنال را از کنترل دیجیتالی دریافت کرده و میزان نور فیلتر شده‌ی دارای طول موج را به دام می‌اندازند. نتیجه‌ی خروجی ولتاژ، سیگنال آنالوگ می‌باشد. سیگنال آنالوگ توسط ADC (تبدیل کننده) به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شود. در آخر، سیگنال پایانی  از سنسور CMOS خارج شده و توسط سیستم‌های کامپیوتری پردازش و نمایش داده می‌شود.

 

Fiber Opticلایه فیبر نوری

وظیفه‌ی اصلی لایه‌ی فایبراپتیک حذف هر میزان اشعه‌ی ایکسی است که توسط سنتیلاتور به نور تبدیل نشده است. زیرا اشعه‌ی ایکس عبور کرده از لایه‌ی سنتیلاتور باعث آسیب به برد الکترونیک می‌شود.

Anti Shackلایه ضربه گیر

لایه‌ی آنتی شک نیز سنسور RVG را در برابر ضربه‌های اتفاقی محافظت می نماید.

 

المان‌های سنجش کیفیت تصویر در سنسور RVG

  • Dot per inch or dpi
  • Lp/mm
  • Bit Rate و Grey Level

 

 

DPI

dpi کمّی‌ترین معیار اندازه‌ گیری کیفیت است که در اختیار همگان قرار دارد. این معیار، تعداد نقاط تصویر در اینچ مربع را مشخص می‌نماید. RVGها در دو کیفیت ۱۲۰۰ dpi برای سنسورهای با کیفیت بالا و ۶۰۰ dpi برای سنسورهای با کیفیت کمتر ساخته می‌شوند.

 

مشاهده‌ی مقدار dpi تصویر:

فرمت jpeg یا tiff عکس را از نرم‌افزار نصب شده‌ی شرکت بر روی کامپیوتر Export نموده، بر روی عکس کلیک راست، انتخاب آپشن properties و سپس در قسمت details به میزان dpi هر عکس پی ببرید.

 

LP/MM

لاین پر، واحد توصیف کیفی سنسور RVG و به معنی تعداد جفت خط سیاه و سفید در هر میلی‌متر تصویر است. هر چه لاین‌پر یا جفت خط سیاه و سفید بالاتر باشد، تفکیک تصویر نیز بیشتر شده و بر کیفیت بهتر آن می‌افزاید. باید توجه داشت که مقادیر و معیارهای دیجیتال الزاما معنی و مقدار فیزیکی ندارند و کیفیت تصاویر دیجیتال بر روی صفحه‌ی نمایش یا پرینت قابل اندازه‌گیری است. لاین‌پر هر سنسور آر وی جی ( RVG ) به دو صورت تئوری و عملی قابل محاسبه است.

 

 

BIT RATE و GREY LEVEL

بهترین و مفیدترین روش برای مقایسه‌ی سطح کیفی سنسورهای RVG، معیار bit rate به همراه dpi است. در شکل‌گیری تصویر دیجیتال (در مورد ‌‌RVG سیاه و سفید)، بابت هر پیکسل از عکس، شدتی از روشنایی از سفید کامل تا سیاه کامل به هر پیکسل نسبت داده می‌شود. این میزان مشخص می‌نماید که در هر پیکسل، چند بیت اطلاعات در مورد شدت رنگ قابل ذخیره است. بنابراین، به جای دو رنگ سفید و سیاه مطلق، چهار رنگ متفاوت در یک bit قابل مشاهده است.

سنسورهای CMOS به دو صورت بیسیم (Wireless) یا بلوتوث‌دار و کابل USB قابل استفاده هستند. سنسورهای بیسیم ظریف‌تر از نوع اتصال مستقیم USB هستند هر چند که ۱.۵برابر آن قیمت دارند.

همچنین، وجود باکس در سنسورهای CCD، جهت تقویت سیگنال و تبدیل آن به سیگنال دیجیتال لازم و ضروری است. توصیه می‌گردد وجود باکس و یا هر نوع نمایشگر دیگری به غیر از صفحه مانیتور با قابلیت edit تصویر برای جلوگیری از هنگ کردن سیستم، اشتباهات کاربری و پیچیدگی کار با دستگاه حذف گردند.

برای کنترل عفونی، روکش یکبار مصرف پلاستیکی بر روی سنسور RVG کشیده می‌شود زیرا این سنسور قابل استریل و یا اتوکلاو کردن نیست.

 

 

 

سیستم رادیوگرافی فسفر پلیت چیست؟

 

سیستم رادیوگرافی مبتنی بر سنسور هنوز هم نوع غالب رادیوگرافی های دیجیتال موجود در بازار دندانپزشکی است.ولی در طول چند سال اخیر نوع دیگری از رادیوگرافی دیجیتال با نام فسفر پلیت جایگاه ویژه ای در دندانپزشکی پیدا کرده است.اکنون برندهای مختلفی از فسفر پلیت در بازار وجود دارد.

 

برای دندانپزشکان و نیز برای کاربران، کار با فسفر پلیت بسیار ساده تر از سیستم های مبتنی بر سنسور است.پلیت ها اغلب نازک تر از فیلم هستند و می توانند در هولدرهای کیت RINN موجود استفاده شوند.فرایند گرفتن عکس بسیار شبیه فیلم است: دستیار تصویری در یک پلیت می گیرد.برخلاف سنسورها هیچ گونه سیم یا کابلی که باید در طول زمان تصویربرداری استفاده شود،وجود ندارد.بعد از گرفتن عکس،پلیت ها را به یک دستگاه که در واقع یک پردازشگر است،منتقل می کنند.در حقیقت این پردازشگر یک اسکنر لیزری است.بسته به نوع سیستم ، پلیت ها را درون یک شکاف یا روی یک درام قرار می دهند و سپس دستگاه شروع به کار می کند.هنگامی که تصاویر ظاهر می شوند،می توان به آسانی آنها را با کلیک کردن و کشیدن در نرم افزار به جای مناسبی در قالب منتقل کرد.اگرچه این مراحل از تصویر فوری سنسورها آهسته تر است،اما کل مدت زمان کار با فسفر پلیت بسیار سریعتر از روش های قدیمی است.

 

در بالاترین کیفیت ، بسیاری از سیستمهای فسفر پلیت دارای قابلیت ۱۵ تا ۲۰ جفت خط بر میلی متر ( lp/mm ) می باشند.و البته این به اندازه بعضی سنسورها که گاهی تا ۲۵ lp/mm هستند،نمی باشد.هچند این قضیه تا حدی یک تاکتیک بازاریابی است زیرا چشم انسان در تشخیص هر چیزی که بیشتر از ۱۲ lp/mm باشد ، دچار مشکل میشود.مانیتور کامپیوتر تاثیر بسزایی در آن چیزی دارد که ما می بینیم.

همچنین باید توجه کرد که هزینه خرید و نگهداری سنسورها بالاست.فسفر پلیت از سنسور بسیار ارزانتر است و هریک از فسفر پلیت ها تا بیش از ۱۰۰۰ بار و گاهی تا حدود ۲۰۰۰ بار قابل استفاده برای گرفتن تصویر می باشند.ولی باید دقت شود که در حین کار،دچار خراش یا آسیب جدی نشوند.

 

 

 

 

تفاوت  RVG  و فسفر پلیت :

 

طور کلی در مقایسه با سنسورها، می توان گفت که فسفر پلیت ها دارای کاربرد ساده و راحت می باشند و نیاز به آموزش پیچیده ای برای کاربران آن وجود ندارد.از طرفی در طولانی مدت،استفاده از فسفر پلیت ها نسبت به سنسورها از نظر اقتصادی به صرفه است.در مجموع اما می توان ادعا کرد که سیستم رادیوگرافی کاملی وجود ندارد! دندانپزشکی بایستی ببیند که چه فاکتورهایی برایش اهمیت دارد و بر اساس آنها ، سیستم مورد نظر خود را انتخاب کند.یعنی سیستم خوب یا بد وجود ندارد،بلکه مهم آنست که سیستم برای شما مناسب باشد.

 

 

جهت مشاوره و خرید با شماره 66922869 تماس حاصل نمایید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Keyword research: RVG

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =