دسته‌بندی نشده

گیتس و پیزو

موضوع مقاله : گیتس و پیزو

 

از گیتس و پیزو برای تراش دادن  قسمت های سخت دندان مانند عاج دندان استفاده می شود .

تفاوت فایل پیزو و گیتس :

سر فایل پیزو بیشتر در کانال ریشه فرو می رود و کانال را به صورت خطی شکل باز می کند ولی فایل گیتس کانال را به صورت قیفی شکل باز می کند .

از فرز پیزو گیتس جهت آماده سازی و تهیه حفره دسترسی در خط مستقیم می توان بهره برد .

 : piezo فرز  

piezo اولین بار در سال 2001 ابداع شد که انقلابی بزرگ در جراحی های دندان و استخوان بود . این دستگاه دارای بالاترین دقت و ایمنی ، سازگاری بالا با بافت های انسانی و کم ترین آسیب جانبی را نسبت به دیگر دستگاه دندان پزشکی  برای دندان  می باشد  و به همین علت  به سرعت در بازار جهانی عرضه گردید .

piezo ابزار دریلی دندانپزشکی که از آنها برای تراش دادن دندان و باز کردن کانال ریشه استفاده می شود . پیزو برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت آن نظیر عاج دندان به کار می رود. این فرزها از جنس استیل ضد زنگ ، نیکل تیتانیوم می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند.

پیزو نوک غیر برنده ،بی خطر و شیار های موازی دارد پیزو ها سخت تر و مهاجم تر از دریل های گیتس هستند .سر فایل پیزو بیشتر در کانال ریشه فرو می رود و کانال  دندان را به صورت خطی شکل باز می کند

پیزو ریمر اساسا برای آماده سازی فضای پست طراحی شده اند . مشابه دریل های گیتس گلیدن می باشند اما قسمت برنده بلند تر همراه یا بدون نوک ایمن هستند . پیزو به خوبی دریل های گیتس قابل کنترل نیستند

با استفاده از  piezo برخلاف موتور هایی چرخنده که استخوان را دریل میکنند و کنار میزنند نیازی به دریل کردن نیست ، زیرا توسط پیزو برش های میکرونی ایجاد میشود که سبب می شود جراحی بسیار محافظه کارانه تر انجام شود .

جدید ترین مدل  این دستگاه دارای نورهای چرخان برای بهتر دیدن درهنگام جراحی و صفحه ی لمسی (تاچ) برای کنترل بهتر و سریع تر می باشد  .

مزایا فرزهای پیزو :

ـ برش هایی میکرونی ایجاد میکند و کمترین آسیب به بافت های کنار دندان وارد می کند .

ـ پیزو نیاز به فشار دست کمتری دارد در نتیجه سبب می شود دندانپزشک کنترل بهتری بر روی شرایط  داشته باشد .

ـ بر خلاف فرزها ، دستگاه پیزو اجازه نمیدهد ناحیه ی مورد نظر گرم شود زیرا دارای آب رسانی هوشمند می باشد . ( گرم شدن قسمت مورد نظر دندان میتوانند سبب مردن بافت های زنده ی اطراف شود که زمینه ایجاد عفونت ، افزایش درد و تورم  را فراهم می آورد .)

piezo به علت ایجاد برش های میکرونی  سبب کاهش خون ریزی در حین کار میشود که باعث میشود ناحیه تمیز مانده و جراح دید بهتر و سلطه ی کاملی به شرایط داشته باشد .

ـ تورم بعد از جراحی  دندان بسیار کمتر خواهد بود .

ـ ایمپلنت دندان  با پیزو:  باعث جوش خوردن ایمپلنت و استخوان با سرعت بیشتر وکیفیت بهتر می شود .

ـ ترمیم باففت آسیب دیده با سرعت بیشتری صورت میگیرد .

 Gates g;idden :

Gates  ابزار دریلی دندانپزشکی که از آنها برای تراش دادن دندان و باز کردن کانال ریشه استفاده می شود .

از گیتس برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت دندان نظیر عاج به کار می رود.

این فرزها از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند گیتس گلیدن نوک غیر برنده و سر بیضی شکل دارد  و کانال دندان را به صورت قیفی شکل باز می کند.

فرزهای بیضی شکل با شنک باریک و دارای زائده ی جهت اتصال به هند پیس می باشند .این فرزها جهت باز کردن مدخل کانال مورد استفاده قرار می گیرند . هم چنین با حذف برجستگی عاجی دسترسی در امتداد خط مستقیم را فراهم می نمایند و به سرعت 3/1 تاجی و میانی کانال را گشاد و مخروطی شکل می کنند .

یک نقطه ضعیف مستعد شکستن در قسمت بالای گردن این دریل ها طراحی شده است . این طرح موجب سهولت در خارج نمودن وسیله کسته شده از داخل کانال می شود .شکستگی در سر برنده آن کانال را مسدود می نماید .

نقطه قابل ذکر این است که این دریل ها باید بطور مداوم بچرخند و در صورت توقف چرخش ممکن است سر وسیله داخل کانال قفل شود با به علت پیجش بیش از حد دچار شکستگی شود .

 موارد استفاده از فرز Gates :

متخصصان اندودنتیست و دندان پزشکان از فایل گیتس برای باز کردن دیواره کانال ریشه و آماده سازی قسمت انتهایی کانال استفاده می کردند .آماده سازی کانال به دو صورت می باشد :

ـ آماده سازی از ناحیه اپیکال شروع شده و به ناحیه کرونال ختم می شود.

ـ از ناحیه کرونال شروع شده  و به ناحیه اپیکال می رسد.

بهتر است برای آماده سازی کانال ابتدا ناحیه کرونال را آماده شود .

 مزیت این روش آن است که حجم زیادی از بافت پالپی و بافت نکروتیک موجود در ناحیه کرونال قبل از رفتن به ناحیه اپیکال از بین بروند بنابراین  بافت نکروتیک و دبری ها به ناحیه اپیکال وارد نخواهد شد. برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد که یکی از ان ها گیتس گلیدن ها هستند.

شکستن گیتس گلیدن :

گیتسذ برخلاف وسایل روتاری که نوک آن‌ها داخل کانال می‌شکند هیچ‌وقت از ناحیه سر آن نمی‌شکند؛ و همیشه از ناحیه نزدیک به شنک که ضعیف‌ترین ناحیه گیتس هست می‌شکند.

 

 

نکات استفاده از gates Glidden

  • اناتومی خروج کانال
  • به زاویه ورود فایل گیتس به دندان توجه نمایید .
  • فایل گیت را چگونه و با چه حالتی خارج کنیم .

برای اطلاعات بیشتر درباره این محصول از طریق چت آنلاین یا با شماره تماس ۶۶۹۲۲۸۶۹ با کارشناسان شرکت کیمیا پرتو دندان در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 8 =