مقالات

آشنایی با فورسپس دندانپزشکی

آشنایی با فورسپس دندانپزشکی

فورسپس دندانپزشکی چیست؟

اختراع فورسپس جراحی به استفان هالس نسبت داده می شود. فورسپس یا انبر دندانپزشکی، ابزاری دستی است که برای کشیدن دندان از نمونه های مخصوص آن استفاده می شود. در مواقعی به علت عمیق بودن ناحیه عمل، ناچار به استفاده از وسیله‌ای با دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان احتیاج می باشد که این وسیله تمام این ویژگی‌ها را دارا می‌باشد. دندانپزشک معمولا انواع مختلف آن را در دسترس خواهد داشت، که هر کدام طرحی دارند که برای هدف مشخصی ساخته شده اند و کاربرد متفاوتی دارند. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی کیمیا پرتوی دندان به آشنایی با فورسپس دندانپزشکی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

فورسپس دندانپزشکی
فورسپس دندانپزشکی

کاربرد فورسپس

دندانپزشک با استفاده از فورسپس دندان را گرفته و تا جایی که ممکن آن را به سمت عقب و جلو چرخانده و تکان می دهد. این عمل چرخشی به کندن دندان کمک خواهد کرد. در اصل دندانپزشک با استفاده از این ابزار نیرویی دقیق روی ریشه وارد می کند و در نهایت دندان به حدی لق می شود که دندانپزشک قادر خواهد بود آن را بیرون بکشد.

جنس فورسپس

فورسپس دندانپزشکی از جنس فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای دردستگاه اتوکلاو را دارد.

انواع فورسپس های دندانپزشکی

بسته به عملکرد، می توان انواع فورسپس های دندانپزشکی را به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد:

• فورسپس غیر یکبار مصرف

این نوع از انبر ها باید در برابر انواع مختلف فشارات و ضربه های جسمی و شیمیایی مایعات بدن ، ترشحات ، مواد تمیز کننده و روش های استریلیزه مقاومت کنند.

• فورسپس های یکبار مصرف

این نوع از انبر ها از مواد ها و یا پلاستیک هایی با کیفیت پایین تر ساخته شده و بعد از یکبار استفاده دیگر به کار نرفته و غیر قابل استفاده خواهند شد.

به طور کلی دو نوع اصلی از فورسپس ها وجود دارد:

• قفل شونده
• غیرقابل قفل

فورسپس های قفل شونده (Locking forceps)

فورسپس های قفل شونده (Locking forceps) که گاهی اوقات به آن گیره نیز گفته می شود، برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء یا بافت استفاده می شود. هنگامی که از آنها برای فشرده سازی شریان در پیشگیری از خونریزی استفاده می شود، به آنها هموستات نیز می گوییم. شکل دیگر قفل کردن فورسپس، سوزن نگهدارنده است که برای هدایت یک سوزن بخیه از طریق بافت استفاده می شود.

بسیاری از انبر های قفل شونده برای تسهیل در استفاده از حلقه های انگشت استفاده می شوند. حلقه های انگشت فورسپس معمولاً توسط انگشت شست و انگشت وسط گیر داده می شوند، در حالی که انگشت شاخص و یا اشاره به هدایت ابزار کمک می کند.

متداول ترین مکانیسم قفل یک سری از دندان های در حال اتصال است که در نزدیکی حلقه های انگشت قرار دارد. با بسته شدن فورسپس، دندان ها درگیر شده و سطح جداکننده ابزار را از هم جدا نمی کنند. تغییر ساده انگشتان تمام آنچه برای جدا کردن دندانها لازم است و اجازه می دهد تا انتهای گیرنده از هم جدا شوند، است. فورسپس همچنین برای جراحی استفاده می شود.

فورسپس های قفل تقریباً همیشه لولایشان در وسط قرار دارند، اگرچه برخی از آن ها لولا را بسیار نزدیک به انتهای گیرنده قرار می دهند.

قفل شونده ها که اغلب به آنها “انگشت شست فورسپس” یا “وانت” گفته می شود واگرچه این دو نوع خود به ده ها نوع تقسیم می شوند که هر یک برای مصرف خواصی مورد استفاده قرار می گیرد.
فورسپس های قفل شونده از وسایل مختلفی برای قفل کردن سطوح گیرنده در یک موقعیت بسته استفاده می کند.

فورسپس های شستی (Thumb forceps)

فورسپس انگشت شست معمولاً بین انگشت شست و دو یا سه انگشت از یک دست نگه داشته می شود ، و انتهای فوقانی آن روی اولین عضله بین انگشت شست و انگشت اشاره آرام گرفته و قرار داده می شود. تنش فنر در یک انتها ، تا زمانی که فشار اعمال شود ، دو طرف فورسپس را از هم جدا نمی کند. این به شما امکان می دهد تا اشیاء یا بافت های کوچک را به سرعت و به راحتی حرکت دهید و آن را آزاد کنید یا با فشار کمی و به راحتی آن ها را بگیرید و جدا کنید. فورسپس های شستی برای نگه داشتن بافت در هنگام استفاده از بخیه ها ، به آرامی کشیدن بافت ها در طول عمل جراحی اکتشافی و جابجایی پانسمان یا پارچه بدون استفاده از دست یا انگشتان استفاده می شود.

فورسپس های غیر قابل قفل

فورسپس های غیر قابل قفل نیز به دو گروه اساسی تقسیم می شوند:

  • آن هایی که لولایشان در انتهای یک طرف است .
  • آن هایی که لولایشان در میانه ی بدنه است و به شکل قیچی ساخته می شوند.

انواع فورسپس های کلی دندانپزشکی(Kelly forceps)

فورسپس کلی نوعی از هموستات ها است که معمولاً از استیل ضدزنگ ساخته می شود. آن ها شبیه یک جفت قیچی هستند. آنها همچنین از مکانیسم قفل استفاده می کنند تا به آنها اجازه دهد تا به عنوان گیره عمل کنند. فورسپس کلی ممکن است برای استفاده ی روزانه باشد و به همین دلیل برای جراحی استفاده نمی شود.
این فورسپس ها همچنین در موردهای انسانی و دامپزشکی استریل شده و مورد استفاده قرار گیرند. آنها ممکن است خمیده یا مستقیم باشند. در جراحی ممکن است از آنها برای انسداد رگ های خونی ، دستکاری در بافت ها یا برای اهداف دیگر استفاده شوند .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 4 =