مقالات

اندو موتور دندانپزشکی

اندو موتور دندانپزشکی

اندو موتور دندانپزشکی چیست؟

اندو موتور دندانپزشکی
اندو موتور دندانپزشکی

اندو موتور دندانپزشکی

 

اندو موتور دندانپزشکی جهت تخلیه کانال های ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه روتاری دندان پزشکی (دستگاه اندو ) روشی جدید و پیشرفته در درمان ریشه دندان می باشد اندو موتور تخلیه کانال های ریشه را بسیار آسان تر و سریع تر انجام می دهد .

موتور اندو روتاری دارای یک هندپیس و آنگل میباشد. بر روی هند پیس یک دکمه خاموش /روشن تعبیه شده که جهت استفده از موتور اندو روتاری نیازی به پدال پایی نمی باشد . صدای اندو موتور های کمتر است و در حین کار با اندو موتور ها آرامش بیشتری خواهید داشت بیشتر اندو موتور ها از فناوری auto reverse استفاده می کنند که در ادامه این مقاله از فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی کیمیا پرتوی دندان به آن خواهیم پرداخت .

دستگاه روتاری دندانپزشکی | دستگاه اندو

اندو موتور دندانپزشکی
اندو موتور دندانپزشکی

فایل روتاری جهت درمان کانال ریشه استفاده می شود. برای شروع سیستم‌هایی که تعداد فایل کمتر و باتوالی مشخص دارند استفاده شود، این سیستم فایل ها کار دندان پزشک را راحت تر می کند .

داشتن اندوموتور برای استفاده از فایل روتاری یک امر ضروری می باشد که البته می‌توان از یک هندپیس کم سرعت مخصوص سیستم روتاری درمان ریشه را انجام داد که اصطلاحاً به ان سرآنگل روتاری می‌گویند.
فایل روتاری را باید با استفاده از هندپیس‌ها (آنگل روتاری) متصل شونده به ایرموتور و یا موتورهای الکتریکی روتاری اندو (اندوموتورها) استفاده نمود.

هندپیس‌های اندو سرعت پایین متصل شده به ایرموتور (سرآنگل روتاری) سرعت پایین تری نسبت به سرآنگل‌ معمولی دارند و در دو نوع ناخنکی و دگمه‌ای (Push Button) موجود می باشند. همچنین هندپیس های روتاری سرعت پائین متصل شده به اندوموتورهای الکتریکی دارای تورک کاهش یافته متفاوت از انواع متصل شونده به ایرموتور است.

ویژگی هندپیس روتاری سرعت پایین :

۱ ) هندپیس‌ متصل شده به ایرموتور دارای سرعت و تورک ثابتی هستند، با توجه به فشار کمپرسور شما ممکن است عملکرد متفاوتی نشان ‌دهند.

 •  هندپیس‌ معمولی یا همان سرآنگل‌های روتاری ۱:۶۴ که برای فایل های معمول و فایل هایی مثل پروتیپر، هیروMtwo و K3
 • سرآنگل های ۱:۳۲، برای فایل‌هایی که نیاز به سرعت بالاتری برای استفاده دارند .
 • هندپیس هایی با قابلیت حرکت رسیپروک که مختص فایل های رسیپروک مثل فایل رسیپروک VDW و WaveOne دنسپلای
 • هندپیس با قابلیت تنظیم تورک مثل هندپیس های تنظیم شونده کمپانی آنتوژیر

۲ ) هندپیس‌ اندو متصل شده به ایرموتور و سری متصل شونده به اندوموتور برقی، مانند سرآنگل‌های معمولی (هندپیس با دور پایین) و توربین‌ها (هندپیس‌ با دور بالا) نیاز به روغن کاری، نگهداری و سرویس دارند.

ویژگی اندوموتورهای روتاری:

اندو موتور دندانپزشکی
اندو موتور دندانپزشکی
 • استفاده از اندو موتورها راحت‌تر است وسرعت و تورگ قابل تنظیم دارند.
 • اندوموتورها نیاز به هندپیس دارند که در زمان فروش بر روی دستگاه وجود دارد .
 • صدای اندوموتورها کمتر است و حین کار با آن‌ها آرامش بیشتری دارید. بیشتر اندوموتورها از فناوری Auto Reverse بهره می‌برند .
 •  اندوموتورها گران تر هستند و در زمان خرابی قطعات دستگاه ممکن است با توجه به اختصاصی بودن به راحتی قابل تعمیر نباشد. به همین دلیل گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه اهمیت زیادی دارد.

ویژگی های کلیدی موتور های اندو روتاری

 • تورک حداکثرN .CM 6/5
 • حداکثر سرعت چرخش اندو موتور 650 rpm میباشد .
 •  9 برنامه قابل ویرایش
 •  دارای قابلیت auto reverse (به منظور جلو گیری از شکستن فایل داخل کانال قرار داده شده است. )
 •  اندو موتور قابلیت کار با باتری و برق شهری را دارد .
 • باتری جهت شارژ حدود 5 ساعت زمان نیاز دارد در صورت شارژ کامل می توانید حدود 2 ساعت از اندوموتور استفاده کنید .
اندو موتور دندانپزشکی
اندو موتور دندانپزشکی

ایمنی های اندو موتور

اندو موتور دندانپزشکی
اندو موتور دندانپزشکی

Auto reverse forward

به منظور جلو گیری از شکستن فایل داخل کانال قرار داده شده است. هر زمان فایل داخل کانال گیر کند و تورک از میزان استاندارد بیشتر شود موتور بصورت بر عکس شروع به چرخش میکند تا فایل رها گردد که این عمل احتمال شکستن فایل را کم می کند.

Auto reverse stop

به منظور جلو گیری از شکستن فایل داخل کانال قرار داده شده است که عملکرد آن کمی با Auto reverse forward تفاوت دارد. هر زمان فایل داخل کانال گیر کند و تورک از میزان استاندارد بیشتر شود موتور بصورت بر عکس شروع به چرخش میکند تا فایل رها گردد سپس دوباره موتور از حرکت می ایسند که دندان پزشک فایل را از کانال بیرون بکشد و دوباره موتور را روشن به کار خود ادامه دهد .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =