مقالات

فایل های روتاری و اصول کار با آنها

فایل های روتاری و اصول کار با آنها

نکات کاربردی در مورد استفاده از روتاری های NiTi

فایل های روتاری و اصول کار با آنها

فایل های روتاری “چرخشی”  NiTi “نیکل تیتانیوم” از 1960 به دندانپزشکی اندودانتیکس معرفی شده اند و دارای مزایای فوق العاده ای هستند. ویژگی سوپرالاستیک این فایل ها آن را به ابزار های موثر در انواع آناتومی های کانالی تبدیل کرده است. این مقاله از فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی کیمیا پرتو دندان نکات کاربردی در مورد استفاده از فایل های روتاری و اصول کار با آنها چرخش کامل را در اختیار شما قرار میدهد. هرچند که برخی نکات آن می تواند برای سیستم های Reciprocating وانواعی مثل ژیروماتیک هم قابل تعمیم باشد.

 • ابتدا در نظر باشید فایل های روتاری چرخشی تاثیری بر موفقیت یا شکست درمان شما ندارند. هیچ وسیله ای در درمان کانال ریشه (اندو) در صورتی که اصول درمان را رعایت نکنید منجر به موفقیت نمی شود. به بیان ساده فایل روتاری برای شما اندو نمی کند و کماکان رعایت اصول اندو، دانش و مهارت شماست که فاکتور موفقیت درمان شماست.

 

 • قدم اول در شروع استفاده از فایل های روتاری این است که از کاربرد فایل های روتاری نترسید! مطمئن باشید که این وسایل سرعت و کیفیت درمان “اصولی و صحیح” شما را افزایش می دهند و خطاهای حین کار را کاهش می دهند. بنابراین کاربرد آنها در دندانپزشکی معاصر توصیه می شود.

 

 • انتخاب سیستم روتاری سلیقه ای و شخصی است. مسائل اقتصادی هم عامل تعیین کننده است. اما برای شروع استفاده از فایل های روتاری، نظر شخصی نگارنده این است که از سیستم های با تعداد فایل کمتر و کاربرد ساده تر مثل ProTaper: ،BioRaceیاRevoS استفاده کنید. بعد از اینکه بیشتر بر رابطه سرعت، تیپر و تورگ مسلط شدید می توانید از سیستم های با تعداد فایل بیشتر به راحتی استفاده کنید.

برای شروع استفاده از یک فایل روتاری، ابتدا بر روی دندان کشیده شده تمرین کنید.

 • موتورهای کنترل تورگ و قابلیت چرخش معکوس خودکار دارند، کار شما را راحت می کنند. صدای کمی دارند و بیماران را کمتر مضطرب می کنند. ولی تجربه و مهارت شما می تواند در ایرموتور معمولی هم همین مزایا را ایجاد کند.

 

 • با مشخصات هر سیستم روتاری ( فایل روتاری) یا اندودنتیک آشنا شوید و طبق دستورالعمل ارائه شده به وسیله کارخانه وسیله را استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید الزاما تمام دستورالعمل های کارخانه براساس مطالعات مبتنی برشواهد نیست. بنابراین از تجربه و دانش همکارانی که از سیستم مورد نظر شما استفاده می کنند بهره بگیرید.

 

 • اکثریت فایل های روتاری به روش کراون داون استفاده می شوند. فایل هایی هم که به روش های دیگر مثل استب بک استفاده می شوند در صورتی که آماده سازی کرونالی قبل از کاربرد فایل روتاری ( اندودنتیک) صورت گیرد عمر بیشتری می کنند و خطاهای کمتری ممکن است پیش بیاید.
Rotary file
 • تقریبا همه فایل های روتاری را باید در کانال های با مسیر باز وارد کرد. بنابراین اگر نتوانید مثلا یک فایل شماره ده یا پانزده را به طول کارکرد برسانید نمی توانید از فایل چرخشی در آن طول استفاده کنید.

 

 • از لوبریکنت ها استفاده کنید .هر چند درمورد نوع لوبریکنت مورد استفاده با فایل های روتاری و تاثیر آن بر تورگ وسیله نظریات متناقضی وجود دارد ولی به کلی شکی وجود ندارد که در کاربرد روتاری کانال نباید هرگز خشک باشد.

 

 • حساب تعداد دفعات استفاده از فایل های روتاری را داشته باشید تا در دفعات توصیه شده از این فایل ها استفاده کنید. ضمنا به خاطر داشته باشید در کانال های کرودار و باریک عمر وسایل روتاری کمتر است.

 

 • دستیار شما باید بعد از هر کاربرد فایل های روتاری آن ها را از نظر تغییر شکل، باز شدن پیچ ها و کوتاه تر شدن نوک فایل چک کند و از چرخه استفاده خارج کند، خود شما هم قبل از بردن هر فایل داخل کند باید آن را بازبینی کنید. دستیار شما را برای بی دقتی یا صرفه جویی بی موردش در این مورد مواخذه کنید! توجه داشته باشید خساست در این مورد برای شما گران تمام می شود!

 

 • فایل های روتاری حتی وقتی نو باشند ممکن است به دلایل مختلف در کانال جدا شوند (به جای اصطلاح شکستن فایل از اصطلاح جدا شدن استفاده می شود که بار دراماتیک کمتری برای دندانپزشک و بیمار دارد)

 

 • تقریبا در اکثر فایل های روتاری فشار وارد در جهت آپیکالی باید کم باشد( مثلا به اندازه نگه داشتن نوک یک مداد تیز روی کاغذ) در بعضی سیستم ها مانند Race نیروی بیشتری هم قابل اعمال است، به طور کلی نیروی آپیکالی موجب شکستن وسیله می شود.

 

 • برای شروع یک اندو همیشه به گرافی اولیه نیاز داریم ولی در کاربرد روتاری ها تفسیر گرافی باید دقیق تر باشد.به کرو های یک سوم آپیکال و رابطه کانال ها با هم توجه ویژه داشته باشید.
فایل های روتاری
فایل های روتاری
 • در برخی کشورها مثل انگلیس روتاری ها بیشتر یکبارمصرف استفاده می شوند. بالطبع در کشورما این امر صرفه اقتصادی ندارد. ولی با کاربرد ترکیبی ابزار های چرخشی دیگر مثل گیتس، فایل های دستی هدستروم و آماده سازی اولیه کانال با ابزار های دستی عمر فایل هایتان را چندین برابر کنید و استفاده از آن ها را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه کنید.

 

 • بعد از خارج کردن فایل از داخل کانال قبل از کاربرد مجدد به الگوی تجمع دبری ها توجه کنید. در فایل های با تیپر یکنواخت (اکثریت سیستم ها غیر از چند مورد مثل ProTaper،  BioRace که تیپر متفاوت در طول فایل دارند) دبری ها باید آپیکال و در کرونال باشد. اگر دبری ها در ناحیه میانی فایل باشند فایل با تیپر نادرست انتخاب کرده اید و بعد از هربار خاج کردن فایل از داخل کانال دبری ها را با گاز مرطوب تمیز کنید. این کار قدرت برداشت دبری را بیشتر و احتمال جداشدن وسیله داخل کانال را کمتر می کند.

 

 • فایل ها ی روتاری را بعد از هر نوبت استفاده حتما استریل کنید. اتوکلاو و چرخه های فور در این مقیاس ضرری برای فایل های شما ندارد ولی از نگهداری طولانی مدت فایل هایتان درون هیپوکلریت سدیم و محلول های ضدعفونی کننده خودداری کنید.

 

 • درصورتی که فایل روتاری در کانال شکست، برخودتان مسلط باشید!
 • قبل از دست زدن به هرکاری یک گرافی تهیه کنید. محل جداشدن فایل هرقدر کرونالی باشد، مشکلات شما کمتر است.در صورتی که بتوانید با یک فایل کوچک از کنال وسیله جداشده عبور کنید و مسیر کانال دوباره باز شود کمترین احتمال شکست درمان وجود دارد.

 

 • تلاش برای عبور از کنار وسیله شکسته می تواند به خطاهای بزرگتر مثل لج و پرفوراسیون بیانجامد. بنابراین قبل از اینکه مشکلات را بیشتر کنید بیمار را به اندودونتیست که اختصاصا برای این امور آموزش دیده است ارجاع دهید .حتما نامه ارجاع و گرافی را هم بفرستید. به بیمار توضیحات ضمنی بدهید اما توضیح دقیق در مورد پروگنوز و اثر حادثه بر درمان را به اندودانتیست واگذار کنید و به همکار خود در دفاع از درمان اصولی و اعتبار کاری تان اعتماد کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یازده =