مقالات

گیتس دریل و پیزو ریمر

گیتس دریل و پیزو ریمر

تفاوت گیتس دریل و پیزو ریمر

پیزو ریمر 
پیزو ریمر 

فایل پیزو ریمر 

 

از فابل گیتس دریل و پیزو ریمر برای تراش دادن قسمت های سخت دندان مانند عاج دندان استفاده می شود.

پیزو ریمر مناسب برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت آن مانند عاج به کار می رود و بیشتر در کانال ریشه فرو می رود و کانال را به صورت خطی شکل باز می کند.

گیتس دریل
گیتس دریل

فایل گیتس دریل

 

از گیتس دریل برای تراش دادن خود دندان و نیز قسمت های سخت آن نظیر عاج دندان به کار می رود. این فایل ها ی دندانپزشکی از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند. کانال را به صورت قیفی شکل باز می کند.

فرز پیزو - piezo

piezo
piezo - فرز پیزو

اولین بار در سال 2001 ابداع شد که انقلابی بزرگ در جراحی های دندان و استخوان بود. این دستگاه دارای بالاترین دقت و ایمنی، سازگاری بالا با بافت های انسانی و کم ترین آسیب جانبی را نسبت به دیگر دستگاه دندان پزشکی برای دندان  می باشد و به همین علت  به سرعت در بازار جهانی عرضه گردید .

piezo ابزار دریلی دندانپزشکی که از آنها برای تراش دادن دندان و باز کردن کانال ریشه استفاده می شود. پیزو برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت آن نظیر عاج دندان به کار می رود. این فرزهای دندانپزشکی از جنس استیل ضد زنگ، نیکل تیتانیوم می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند.

پیزو نوک غیر برنده، بی خطر و شیار های موازی دارد پیزو ها سخت تر و مهاجم تر از دریل های گیتس هستند. سر فایل پیزو بیشتر در کانال ریشه فرو می رود و کانال دندان را به صورت خطی شکل باز می کند

پیزو ریمر اساسا برای آماده سازی فضای پست طراحی شده اند. مشابه دریل های گیتس گلیدن می باشند اما قسمت برنده بلند تر همراه یا بدون نوک ایمن هستند. پیزو به خوبی دریل های گیتس قابل کنترل نیستند.

با استفاده از piezo برخلاف موتور هایی چرخنده که استخوان را دریل میکنند و کنار میزنند نیازی به دریل کردن نیست، زیرا توسط پیزو برش های میکرونی ایجاد میشود که سبب می شود جراحی بسیار محافظه کارانه تر انجام شود .

جدید ترین مدل  این دستگاه دارای نورهای چرخان برای بهتر دیدن درهنگام جراحی و صفحه ی لمسی برای کنترل بهتر و سریع تر می باشد.

مزایای فرزهای پیزو

  1. برش هایی میکرونی ایجاد میکند و کمترین آسیب به بافت های کنار دندان وارد می کند .
  2. پیزو نیاز به فشار دست کمتری دارد در نتیجه سبب می شود دندانپزشک کنترل بهتری بر روی شرایط  داشته باشد .
  3. بر خلاف فرزها، دستگاه پیزو اجازه نمیدهد ناحیه ی مورد نظر گرم شود زیرا دارای آبرسانی هوشمند می باشد. (گرم شدن قسمت مورد نظر دندان میتوانند سبب مردن بافت های زنده ی اطراف شود که زمینه ایجاد عفونت، افزایش درد و تورم را فراهم می آورد )
  4. piezo به علت ایجاد برش های میکرونی سبب کاهش خون ریزی در حین کار میشود که باعث میشود ناحیه تمیز مانده و جراح دید بهتر و سلطه ی کاملی به شرایط داشته باشد .
  5. تورم بعد از جراحی دندان بسیار کمتر خواهد بود .
  6. ایمپلنت دندان با پیزو:  باعث جوش خوردن ایمپلنت و استخوان با سرعت بیشتر وکیفیت بهتر می شود .
  7. ترمیم بافت آسیب دیده با سرعت بیشتری صورت میگیرد .

gates Glidden drills - گیتس دریل

gates Glidden drills
gates Glidden drills

Gates ابزار دریلی دندانپزشکی که از آنها برای تراش دادن دندان و باز کردن کانال ریشه استفاده می شود. از گیتس برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت دندان نظیر عاج به کار می رود.

این فرزها از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند گیتس گلیدن نوک غیر برنده و سر بیضی شکل دارد و کانال دندان را به صورت قیفی شکل باز می کند.

فرزهای بیضی شکل با شنک باریک و دارای زائده ی جهت اتصال به هند پیس می باشند. این فرزها جهت باز کردن مدخل کانال مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین با حذف برجستگی عاجی دسترسی در امتداد خط مستقیم را فراهم می نمایند و به سرعت 3/1 تاجی و میانی کانال را گشاد و مخروطی شکل می کنند .

یک نقطه ضعیف مستعد شکستن در قسمت بالای گردن این دریل ها طراحی شده است. این طرح موجب سهولت در خارج نمودن وسیله کسته شده از داخل کانال می شود .شکستگی در سر برنده آن کانال را مسدود می نماید .

نقطه قابل ذکر این است که این دریل ها باید بطور مداوم بچرخند و در صورت توقف چرخش ممکن است سر وسیله داخل کانال قفل شود با به علت پیجش بیش از حد دچار شکستگی شود .

موارد استفاده از فرز gates Glidden

متخصصان اندودنتیست و دندان پزشکان از فایل گیتس برای باز کردن دیواره کانال ریشه و آماده سازی قسمت انتهایی کانال استفاده می کردند .آماده سازی کانال به دو صورت می باشد :

ـ آماده سازی از ناحیه اپیکال شروع شده و به ناحیه کرونال ختم می شود.

ـ از ناحیه کرونال شروع شده  و به ناحیه اپیکال می رسد.

بهتر است برای آماده سازی کانال ابتدا ناحیه کرونال را آماده شود .

 مزیت این روش آن است که حجم زیادی از بافت پالپی و بافت نکروتیک موجود در ناحیه کرونال قبل از رفتن به ناحیه اپیکال از بین بروند بنابراین  بافت نکروتیک و دبری ها به ناحیه اپیکال وارد نخواهد شد. برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد که یکی از ان ها گیتس گلیدن ها هستند.

گیتس برخلاف وسایل روتاری که نوک آن‌ها داخل کانال می‌شکند هیچ‌وقت از ناحیه سر آن نمی‌شکند؛ و همیشه از ناحیه نزدیک به شنک که ضعیف‌ترین ناحیه گیتس هست می‌شکند.

gates Glidden drills
gates Glidden drills

نکات استفاده از gates Glidden

 

  • اناتومی خروج کانال
  • به زاویه ورود فایل گیتس به دندان توجه نمایید .
  • فایل گیت را چگونه و با چه حالتی خارج کنیم .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =